• Grad Vranje
  • GRAD VRANJE

    Zvanična prezentacija grada

Centrala:
+381 (0)17 402 300
Portirnica:
+381 (0)17 402 368
GRAD VRANJE
Gradska uprava
Kralja Milana br.1
17500 Vranje
A+ A-

18. decembar 2020.

„Eko Petoškolci'' IT tehnologijama protiv klimatskih promena

Osnovna škola „Svetozar Marković’’ u Vranju pravi je rasadnik marljivih i talentovanih đaka. Da je tako potvrđuju i Vila Stanković, Mateja Ristić i Luka Ordić, učenici četvrtog i petog razreda ove škole. Ističu se iz svih predmeta, ali matematika je nauka koju posebno vole, o čemu svedoče učešća i nagrade na takmičenjima iz ovog predmeta. Najdraže im je, kako kažu, učešće na popularnom takmičenju „Misliša’’. Osim matematike zajednička im je i ljubav prema IT tehnologijama. Tome je doprinela posvećenost profesora Saše Ristića, prošlogodišnjeg dobitnika republičke i gradske nagrade Sveti Sava, kao i činjenica da je škola „Svetozar Marković‘’ uključena u realizaciju brojnih projekata koji se bave novim tehnologijama. Takođe, kroz razne projekte i sekcije u školi, kod đaka se razvijaju digitalne kompetencije i interdisciplinarni pristup u radu. Tako oni svoje znanje koje su stekli na robotičkoj sekciji primenjuju u rešavanju različitih problema.

Problem koji ih je okupio je borba protiv klimatskih promena, te su na časovima robotičke sekcije došli na ideju da programiranje mikrobita stave u funkciju spašavanja životne sredine. Prijavili su se na takmičenje „Školski klimatski izazov“, koje je organizovao KidHub iz Beograda, pod pokroviteljstvom globalne obrazovne mreže Designathon Works iz Holandije, a u partnerstvu WWF Adria – Srbija, svetskom organizacijom iz projekta „Da nam klima štima’’, koji podržava Vlada Švedske. I uspeh nije izostao. Njihov Tim „Eko Petoškolci“ jedan je od pet finalista ovogodišnjeg onlajn takmičenja, a kako su svi finalisti pobednici, tako su se i „Eko Petoškolci’’ proslavili kao najbolji. Njihova Kanta Mikročitač je genijalna ideja kako da se na zanimljiv i kreativan način reši otpad i očuva životna sredina. Međutim, „petoškolci’’ se nisu tu zaustavili, već su svoju ideju predstavili i na ovogodišnjem Climathon Belgrade 2020, najmasovnijoj klimatskoj akciji koja se organizuje u preko 145 gradova i 55 zemalja na svim kontinentima. Kroz dvodnevnu obuku oformili su tim „MikroKlimci“ u saradnji sa Jovanom Stojičić,  učenicom 5. razreda OŠ „Banović Stahinja“ iz Beograda. Rešavali su problem izletničkog otpada i (ne)ekoloških obrazaca ponašanja, primenom IT tehnologija, psihologije motivacije i UX dizajna. Učesnici su razvijali i kolektivnu inovativnost i kreativnost, kroz forum Remaking Tesla. Vila Stanković, Mateja Ristić i Luka Ordić okupljeni u Tim „MikroKlimci“, bili su veoma zapaženi i dobili su specijalnu nagradu organizacionog tima i mogućnost da predstave svoju ideju na Climathon Awards „The Most Transformative Idea of 2020”. Vranjski osnovci su bili najmlađi učesnici ikada na ovom takmičenju, a trenirali su ih više od dvadeset domaćih i stranih stručnjaka. Climathon je ovim aktivistima u borbi za zaštitu životne sredine, omogućio da njihove ideje zažive, kroz stručnu, tehnološku i finansijsku podršku, medijsku vidljivost, te rad sa mentorima, na putu do rešenja koje će Sekretarijat za zaštitu životne sredine moći da primeni.

Prototip Kanta miktočitač namenjen je najmlađima. Osmišljena je tako što je mikrobit pričvršćen za kantu i broji otvaranje kante. Što se više puta kanta otvori, to je manje otpada u prirodi. Ovo nije skupo rešenje, a potrebno je osnovno znanje o programiranju koje se stiče u školi, kao i želja za očuvanjem životne sredine. Vila, Meteja i Luka imaju ideju da apliciraju kod Ministarstava i da zagovaraju da se izazovi klimatskih promena izučavaju u školskom kurikulumu, jer smatraju da ćemo jedino tako spasiti našu planetu Zemlju.